IROHA

a Petra Vitásková

Japonská kaligrafie

Vernisáž: 10. června v 18h.

Výstava: 10. - 27. června 2020

aktuální otvírací doba

 

fotky z vernisáže

Dita Lamačová

 

Výstava ročníkových prací studentů školy japonské kaligrafie Iroha a lektorky Petry Vitáskové.

 

Škola má již více než čtrnáctiletou historii, tradičně pořádá výstavu vždy na konci školního roku. Letos získává své nové jméno – Iroha.
Inspirací je právě báseň Iroha – hlavní téma výstavy, kterou zde můžete vidět v několika provedeních. Největší formát je společnou prací všech studentů. Kromě společné práce si vybrali každý jedno slovo, které nejlépe vyjadřuje jejich osobní vztah ke kaligrafii. Můžete tady např. vidět slova jako krása 美, koncentrace 集中, radost 楽, pokora 謙虚, klid, rovnováha 平和 , nebo velkou kaligrafii 道 – cesta.

k: Jan Vincenec

 

Vystavující:

Petra Vitásková

Jan Vašák

Jan Straka

Laděna Krejčová

Anna Meissner

Petr Topolánek

Eva Šitavancová

Beata Trojanová

Beata Slancová

David Pleva

Mirka Havrdová

Alena Housková

Adriana Jelínková

Alena Vlčková

Michele Hoffmanová

Tereza Kotrbová

Ľudka Krpelanová

Radmila Zemánková

Lucie Brzková

Petra Jasovská

Denisa Vavrová

Dagmar Řezáčová

Veronika Doubravová

Helena Chrdlová

Jana Přibylová

Kristýna Oslzlová

Jana Veselá

Kristýna Pospíšilová

 

Petra Vitásková se aktuálně také spolupodílí na sdílené výstavě japonské kaligrafie Hatai, pořádané Toyo Shodó Geijutsu Gakkai (Asociací orientálního kaligrafického umění) v Tokiu - společná výstava japonských, čínských a českých tvůrců a na červenec připravuje výstavu v Galerii Kritiků.
 

Škola japonské kaligrafie IROHA

ukázka z lekce kaligrafie 

 

Škola Iroha:

Petra Vitásková vystudovala japonskou kaligrafii na škole Nihon Shodou Kyoiku Gakkai v Tokiu pod vedením mistryně kaligrafie Akiko Crowther a Kaori Ishijima. V Praze učí od roku 2006. Každoročně má kolem padesáti studentů. Pět z nich připravuje na zkoušky do japonské školy kaligrafie. Vyučuje tradiční technikou rinšo, přepisováním textů starých mistrů a předloh od základního stylu po abstraktní. Spolu se studenty také připravuje autorské a netradiční projekty a spolupracuje s umělci z Česka, a také s kaligrafy z Japonska. Ve škole má už mnoho dlouholetých a pokročilých studentů.

 

Minulé léto vytvořila společně se svojí učitelkou Akiko Crowther výstavu v japonském Tokiu. Vystavovalo na ní i 19 Petřiných studentů, s některými také Japonsko a výstavu navštívila.

Škola Iroha v současné době vystavuje v Českém centru v Tokiu a také na sdílené výstavě japonské kaligrafie Hatai, pořádané Toyo Shodó Geijutsu Gakkai (Asociací orientálního kaligrafického umění). V Praze chystá práce na červencovou výstavu v Galerii Kritiků. A na příští rok už teď Petra připravuje se svojí učitelkou Akiko další velkou výstavu autorských prací a prací svých studentů v japonském Tottori.

IROHA Petra Vitásková

výstava IROHA Petra Vitásková