Láska ve třech stylech kaligrafie.
Kaišo- základní, rovný styl
Gjóšo- rychlejší, dynamický styl
Sóšo- abstraktní styl
Při studiu kaligrafie začínáme stylem Kaišo. To je základní, krasopisný styl. Učíme se znak správně vycentrovat. Střed znaku je velmi důležitý, na předloze se vyznačuje středovou svislou čarou a pomáhá začátečníkům se v tazích orientovat. Pokud cvičíme znaků více, řadí se středově pod sebou.
Všechny znaky mají předepsaný postup tahů. Ten se striktně dodržuje. Na předloze jsou tahy číslovány, podle nich a směrů šipek se postupuje při psaní.
Píše se speciálním štětcem na kaligrafii s dlouhým vlasem s hustou černou tuší. Na videu používám tuš oranžovou. To je tuš učitelská, určená k psaní předloh a opravování.
Štětec držíme kolmo k papíru a ruku nepokládáme na stůl. Rozlišujeme různé druhy tahů. Každý začíná položením špičky štětce, tahem a zakončením určitým způsobem. Důležitá je také tloušťka tahu. Štětec umožňuje psát tenké i tlusté tahy. To se v kaligrafii využívá a podle potřeby se štětec nadzvedává, přitlačí, zrychluje, nebo zpomaluje. Vzniká tak celistvý pohyb, kdy tahy na sebe krásně navazují, což je dobře vidět u rychlejších stylů.
Technika psaní se cvičí na tazích, které se opakují v různých podobách a velikostech. Jakmile si student osvojí styl Kaišo může začít rychlejší styly.
Máte-li chuť, vyzkoušejte si psaní ve stylu Kaišo podle videa nebo se přijďte ponořit do krásy psaní přímo na kurz Japonská kaligrafie Petra Vitaskova.
V galerii připravujeme také workshopy pro veřejnost, nyní jen přerušené aktuálním stavem ohrožení. Snad již při červnové výstavě bude i dílna kaligrafie otevřena.