kaligrafie

Úvodní strana » archiv » lekce kaligrafie

Láska ve třech stylech kaligrafie.

 

Kaišo- základní, rovný styl

Gjóšo- rychlejší, dynamický styl

Sóšo- abstraktní styl

 

Při studiu kaligrafie začínáme stylem Kaišo. To je základní, krasopisný styl. Učíme se znak správně vycentrovat. Střed znaku je velmi důležitý, na předloze se vyznačuje středovou svislou čarou a pomáhá začátečníkům se v tazích orientovat. Pokud cvičíme znaků více, řadí se středově pod sebou.

 

Všechny znaky mají předepsaný postup tahů. Ten se striktně dodržuje. Na předloze jsou tahy číslovány, podle nich a směrů šipek se postupuje při psaní.

 

Píše se speciálním štětcem na kaligrafii s dlouhým vlasem s hustou černou tuší. Na videu používám tuš oranžovou. To je tuš učitelská, určená k psaní předloh a opravování.

 

Štětec držíme kolmo k papíru a ruku nepokládáme na stůl. Rozlišujeme různé druhy tahů. Každý začíná položením špičky štětce, tahem a zakončením určitým způsobem. Důležitá je také tloušťka tahu. Štětec umožňuje psát tenké i tlusté tahy. To se v kaligrafii využívá a podle potřeby se štětec nadzvedává, přitlačí, zrychluje, nebo zpomaluje. Vzniká tak celistvý pohyb, kdy tahy na sebe krásně navazují, což je dobře vidět u rychlejších stylů.

 

Technika psaní se cvičí na tazích, které se opakují v různých podobách a velikostech. Jakmile si student osvojí styl Kaišo může začít rychlejší styly.

 

 

Máte-li chuť, vyzkoušejte si psaní ve stylu Kaišo podle videa nebo se přijďte ponořit do krásy psaní přímo na kurz Japonská kaligrafie Petra Vitaskova

 

V galerii připravujeme také workshopy pro veřejnost, nyní jen přerušené aktuálním stavem ohrožení. Snad již při červnové výstavě bude i dílna kaligrafie otevřena.