Setkání Muže fontány s Netykavkou

Vladimír Havrilla

Dan Gregor INNITI

Úvodní strana » archiv » Setkání Muže fontány s Netykavkou Vladimír Havrilla a Dan Gregor INITI

40 let ležel "Fontánový muž" rozložený ve skříni. Letos 9. 12. 2020 jsme se rozhodli jej sestavit a původní obvody, startéry a historickou zářivku zapojit. Nevěděli jsme, jestli svou resuscitaci, po tak dlouhém spánku přežije, ale ožil v plné síle a vrátil se z dávných časů normalizace do reality roku 2020.

 

Interaktivní instalace Netykavka mu měla na výstavě dělat partnerku a přivítat ho v novém kontextu současných technologií, ale pandemie čínského viru nedovolila obě díla vystavit, proto jsme natočili toto video. Takto se alespoň setkali v dokumentu, který je mostem spojujícím československou tvorbu napříč generacemi.

 

Vladimír Havrilla se dodnes věnuje novým projektům a  ve svých 77 letech vytváří 3D modely v počítači. Dan Gregor INITI vytvořil už několik Netykavek, ze kterých vytváří například hudební nástroje a naposledy vynalezl i multi-dotykovou interaktivní projekci. Fontánový muž i Netykavka jsou v tomto smyslu technologickými počátky jejich další tvorby.

 

Vladimír Havrilla (*1943, Sk)

Havrilla je sochár, maliar, spisovatel, venuje sa experimentálnímu filmu a dizajnu. Jeho konceptuálny prístup sa vyjadruje v apropriácii modernistických stílov a v snahe o ich zdokonalenie. Pri tom si zakladá na príbehoch (milostné, sci-fi a s dávkou irónie), čo je pre konceptualistov dosť nezvyčajné. K rekonstrukci svého Fountain Man napsal: „Je to zázrak, neveril som, že sa to podarí. Stále sa mi nechce veriť, že sa to podarilo. A že tie elektrické káble a zariadenia fungujú."

 

INITI (* 1979, Cz)

Dan Gregor alias INITI nedávno vyvinul zcela novou technologii multi-dotykové projekce. Unikátní interaktivní světelné instalace fungují jako multi-dotyková hřiště pro děti ale zároveň slouží jako nové médium instalací v reálném prostoru. Má za sebou několik site specific projektů pro divadlo, kostely, planetárium nebo veřejný prostor, kde je technologie užívána k vizuálním představením nebo jako originální hudební nástroj.

 

 

 

 

 

 

Setkání Muže fontány (1979) s Netykavkou (2012)

rekonstrukce a instalace (9. 12. 2020)

Vladimír Havrilla a Dan Gregor INITI

 

fotografie: archiv Vladimíra Havrilly

video rekonstrukce Fountain Man: Ladis Pe

video Netykavka: Dan Gregor INITI

scénář a produkce: Dušan Brozman a Jan Vincenec

akce oživení fontánového muže proběhla na dvoře Café Club Míšenská

http://www.initi.org/